Mobil

Yeni iPhone kamerası, Samsung engeline takıldı!

162

Yeni nesil iPhone’ların kamerasında bir devrim olması beklenen periskop kamera desteği için kötü bir haber geldi. Daha önce pek çok kaynak, periskop kamerasının iPhone’larla 2023 yılında buluşacağını doğrulamıştı. Ancak bu yeniliğin yasal bir engele çarptığı söyleniyor.

Yeni iPhone kamerası periskop lens için Samsung engeli

Samsung’un periskop kameralarda patentlerle kanıtlanmış bir teknik üstünlüğü var. Apple, iPhone’larında bu kamerayı kullanmak istiyorsa kameranın yakınlaştırma mekanizması için Samsung’un yolundan gitmek zorunda. Ancak bu mekanizmanın sahibi Samsung, dolayısıyla burada ciddi bir patent sorunu söz konusu.

İki şirketin periskop kameralar için nasıl bir çözüme imza atacağını bilmesek de şu an göründüğü kadarıyla bu kameraların gelmesinde Apple bir engele takıldı. Söylenene göre Apple, Samsung’la yolu kesişmeyen bir tasarım üzerinde çalışıyor ve Samsung’un teknolojisini sadece lisans ücreti ödeyerek kullanabileceği bir yol arıyor.


Yeni iPhone kamerası

Periskop kamera geleceğin yakınlaştırma sistemi olarak görülen bir teknolojidir. Daha önce Huawei’in mobil cihazlara getirmesiyle yakından tanıdığımız bu lens çeşidi, kayıpsız olarak yakınlaştırma yapmaya olanak sağlıyor. Huawei P30 Pro ile 10X yakınlaştırma, periskop kamera sayesinde kayıpsız olarak yapılabiliyordu. Eğer 10X yakınlaştırmayı dijital bir kamera ile deneseydik ortaya çıkacak görüntü, düşük çözünürlüklü olacaktı.

Yeni iPhone 13 ailesinde bu periskop kamerası olmayacağına kesin gözüyle bakılıyor. Çoğu analiste göre Apple, bu kamerayı iPhone 14 ya da iPhone 15 olarak adlandırılabilecek sonraki telefonlarında kullanacak.

 

Haber Kaynağı: https://shiftdelete.net/yeni-iphone-kamerasi-samsung-engeli

Haber “Shiftdelete” sitesinden alıntılanmıştır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı