Mobil

Xiaomi, zorlu rakibi Apple’ı geride bıraktı!

Günümüzde Xiaomi telefonlar büyük bir yükselişe geçti. Fiyat/performans cihazları ile birçok kullanıcıya hitap eden şirket Apple gibi bir devi geride bıraktı. Akıllı telefon pazarında Apple‘dan önde olan bir diğer şirket Huawei‘ydi ve ABD’deki sorunlar nedeniyle şirket çok geri plana düştü.

Xiaomi akıllı telefon satışlarında Apple’ı geride bıraktı

Küresel araştırma ve danışmanlık şirketi Gartner, dünya çapında akıllı telefon satışlarının 2021‘in ikinci çeyreğinde yüzde 10,8 arttığını, artan talep ve 5G akıllı telefonların devam eden üretim zorluklarına rağmen büyümeyi desteklemeye yardımcı olduğunu belirtti. Üreticilerin tedarik zinciri kısıtlamaları ve Covid-19’un neden olduğu çip kıtlığının üç aylık döneminde toplam 328,8 milyon telefon satıldı.

Gartner’in kıdemli araştırma yöneticisi Anshul Gupta, 2021’in başında, “5G bağlantısının daha yüksek olduğu bölgeler, 5G akıllı telefonlara yönelik güçlü talep gördü ve halihazırda 5G’ye yatırım yapan akıllı telefon satıcıları için itici güç oldu. Akıllı telefonlara olan talep, alıcıların daha yüksek özellikleri ve daha iyi kullanıcı deneyimini tercih etmesiyle bu çeyrekte güçlü olmaya devam etti. 2020‘deki sekteye uğrayan talep, 2021’deki küresel akıllı telefon satıcıları için avantaj sağlamaya devam ediyor” dedi.

Öte yandan Samsung, satışları artırmaya yardımcı olan orta sınıf ve giriş seviyesi telefonların piyasaya sürülmesiyle dünyanın en büyük üreticisi olmaya devam ediyor. Fakat şirketin pazar payı yüzde 18,4′ten yüzde 17,6‘ya düştü. Samsung, yukarıda yer alan sorunlara karşı hazır değildi ve satışları fazla olsa da pazar payında düşüş yaşadı.

Bu arada Xiaomi, piyasanın alışık olduğunun ötesinde hızla büyüdü ve Apple’ı geçerek ikinci sıraya yerleşti. Perakende kanallarına yapılan yatırımlar ve operatör ortaklıkları sayesinde akıllı telefon satışları yüzde 80,5 artarak 51 milyona yükseldi. Bu sayede Xiaomi, yüzde 15,5‘lik pazar payı ile ikinci sıraya geçti.

Apple’ın satışları 28,4 milyondan 49,3 milyona yükseldi ve bu satış rakamlarıyla Oppo ve Vivo’nun önünde üçüncü sırada yer aldı.

Haber Kaynağı: https://shiftdelete.net/xiaomi-zorlu-rakibi-apple-i-geride-birakti

Haber “Shiftdelete” sitesinden alıntılanmıştır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı