Yazılım

Xiaomi, Depremleri Önceden Tahmin Edebileceğini Açıkladı

Çinli teknoloji şirketi Xiaomi, bundan bir müddet evvel bir sarsıntı anında kullanıcıyı uyaran özel bir teknoloji geliştirdiğini duyurmuştu. Bu teknolojinin Çin’in 25 kentinde kullanılabildiğini ve bugüne kadar yapılan çalışmalarda büyüklüğü 4.0 ve üzerinde olan en az 35 zelzelenin tespit edildiğini söyleyen Xiaomi, artık ise bu teknolojinin kapsamının genişlediğini ve kullanıcıların bu sisteme dahil olarak muhtemel sarsıntıların evvelce varsayım edilebilmesi için yardımcı olabileceklerini söylüyor.

Xiaomi, sarsıntı bildirim ve izleme sistemini akıllı telefonlardaki yerleşik sensörler ile mümkün kılıyor. Bunun için özel bir algoritma geliştiren şirket, böylece zelzele anında kullanıcıyı uyarıyor. Lakin bu algoritmanın son hali, sismik bilgilerin hesaplanmasını da sağlıyor. Şayet bu hesaplamaların sonucu bir sarsıntının habercisi ise kullanıcılar, sarsıntı olacağına dair bir ihtar alıyorlar. Xiaomi, bu teknolojinin Chengdu Yüksek Teknoloji Afet Azaltma Araştırma Enstitüsü ile birlikte geliştirildiğini tabir ediyor.

Xiaomi’nin sarsıntı takip sisteminin doğruluk oranı şimdilik bilinmiyor

Xiaomi, geliştirdiği zelzele izleme sistemine çok güveniyor. Hatta Xiaomi’ye nazaran bu teknoloji, Çin’in ulusal zelzele izleme ve erken ihtar ağını eksiksiz bir hale getirecek. Üstelik yeni kullanıcılar bu sisteme dahil epeyce ve sistemin kullanılabilirliği arttıkça, Çin’deki zelzeleler evvelden kestirim edilbilir olacak. Fakat şu an için bu teknolojinin ne kadar yanlışsız bir formda çalıştığı net değil. Uzmanlar, bağımsız kurum ve kuruluşların bu teknolojiyle ilgili testler yapılması gerektiğine inanıyorlar.

Xiaomi’nin sarsıntı bildirim ve erken ikaz sisteminin maksadı, sarsıntının yıkıcı tesirini azaltmak. Bu noktada yapılan kimi araştırmalar, zelzelenin 20 saniye evvelce bilinmesinin, tesirin yüzde 63 oranında azaltılabileceğini ortaya koyuyor.

Kaynak: https://www.webtekno.com/xiaomi-depremleri-onceden-tahmin-edebilecegini-acikladi-h110718.html

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı