Mobil

Xiaomi, Avrupa’nın En Çok Satan Telefon Markası Oldu

Strategy Analytics adlı araştırma merkezi, Avrupa’daki akıllı telefon piyasasına dair ikinci çeyrek raporunu açıkladı. Birinci çeyrekte akıllı telefon piyasasının lideri Samsung iken, ikinci çeyreğin liderinin %25.3’lük pazar payıyla Xiaomi olduğu kaydedildi. Akıllı telefon piyasasının lideri sık sık değiştiği için, Xiaomi’nin bu liderliği elde etmesi koltuğu uzun bir süre koruyacağı anlamına gelmiyor tabii.

Strategy Analytics Başkan Yardımcısı Boris Metodiev, COVID-19 pandemisinde genel durumun iyiye gitmesiyle birlikte Avrupa pazarında ikinci çeyreğin iyi geçtiğini ifade etti. Xiaomi’nin pazarda yakaladığı bu başarı; Rusya, Ukrayna, İspanya ve İtalya’daki yüksek satış rakamlarına dayanmakta. Zira bu ülkelerde, fiyat performans ürünü olarak değerlendirilen Mi ve Redmi serileri bir hayli ilgi görmekte.

Satışları düşen tek şirket Samsung

İlk beşteki firmalar arasında, geçen yıla göre daha az satış yapan tek şirket Samsung olarak kayda geçerken, Strategy Analytics yöneticisi Neil Mawston, bu durumu Apple’ın üst seviye telefon pazarında elini güçlendirmiş olmasına ve Çinli üreticilerin de alt seviye telefon pazarına hâkim olmasına bağlıyor.

Apple’a baktığımızda, uzun süredir aynı cihazı kullanan birçok müşterisinin artık değişiklik yapma kararı alması üzerine iPhone 12 serisiyle gayet başarılı satışlar gerçekleştirdiğini görüyoruz. Realme ise, Realme 8 serisinin yakaladığı satış başarısıyla Avrupa’da ilk beş üreticinin arasına girmeyi başardı.

Avrupa akıllı telefon pazarına ait ikinci çeyrek verileri:

Kaynak: https://www.webtekno.com/xiaomi-avrupa-en-cok-satan-telefon-markasi-oldu-h113109.html

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı