Mobil

Vivo da kervana katıldı: Kendi çipini duyurdu!

Apple‘ın A ve M serisi ve Samsung‘un Exynos işlemcisi piyasada oldukça rağbet görüyor. Yakın zamanda Google da Tensor isimli yonga setini tanıtarak piyasaya giriş yapmıştı. Şimdi ise Vivo, şirket içi görüntüleme çipi ile özel yonga setleri arasına katılım sağladı. Böylece Vivo Imaging Chip V1 resmiyet kazandı.

Çin‘de bir basın toplantısı sırasında sergilenen Imaging Chip V1, görüntüleme ve video uygulamalarına özel tasarlanan entegre bir devre yongası olarak geçiyor. Şirket, burada amacın kullanıcıların ihtiyaçlarına daha iyi hizmet etmek olduğunu belirtiyor.

Vivo’nun Imaging Chip V1 işlemcisi 2 yıldır geliştirme sürecinde

Vivo‘nun bu ilk şirket içi yonga seti, proje bünyesinde yer alan 300‘den fazla çalışanla geliştiriliyor. 24 aydır geliştirilen işlemcinin şirketin akıllı telefonların sunduğu görsel estetikliği ve görüntüleme efektlerini bir üst seviyeye çıkarması beklentiler dahilinde.

Kadraj kullanımı ya da video kaydı gibi özelliklere yönelik optimizasyonların yeni Chip V1‘den faydalanması bekleniyor. İleriye dönük olarak Vivo, görüntüleme çipi bölümündeki çabalarının; görüntü sistemi, işletim sistemi, endüstriyel tasarım ve ürün performansı olmak üzere dört ana odak noktası çevresinde şekilleneceğini belirtiyor. Şirket pazarda gereksinimleri karşılayacak bir şey bulunmadığında bu tarz yeni fikirleri dikkate alacağını açıkladı.

Şirket henüz Exynos ve Snapdragon karşısına bir rakip çıkartmayacak

Yukarıdan şöyle bir sonuç çıkarabiliyoruz. Vivo en azından şimdilik Exynos ya da Snapdragon karşısına bir rakip çıkartmayı planlamıyor. Bunun yerine kendi ihtiyaçları doğrultusunda gereken küçük çaplı yonga setleriyle başlamayı planlıyor. Bu konuda da Google‘ın izinden gitmesi gayet muhtemel. Çünkü o da öncelikle görüntüleme ve güvenlik çipleri ile piyasaya giriş yaptı.

Sizler Vivo‘nun kendi işlemcisini üretmesi konusunda ne düşünüyorsunuz? Sizce bu konuda başarılı bir sonuç ortaya koyabilirler mi? Fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlere iletmeyi ihmal etmeyin.

Haber Kaynağı: https://shiftdelete.net/vivo-da-kervana-katildi-kendi-cipini-duyurdu

Haber “Shiftdelete” sitesinden alıntılanmıştır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı