Teknoloji Haberleri

TikTok ile ilgili kan donduran itiraf: “Gazeteciler gizlice takip edildi!”

TikTok uygulamasını geliştiren ByteDance’in idare takımı Forbes tarafından geçtiğimiz ekim ayında ortaya atılan argümanlara yönelik şirket içi bir soruşturma başlatmaya karar vermişti. Bu soruşturma tamamlandı.
TikTok kirli emellere alet edildi

ByteDance tarafından yapılan ilgili açıklamada TikTok’ta çalışan kimi bireylerin gazetecilerin IP adresini yasa dışı yollarla ele geçirdiği belirtildi. Bu kabahati işleyen bireylerin hedefi öğrenildi: Gazetecilerin yerini gizlice tespit edip onlarla birebir adreste rast gelmeye çalışmak.

Ayrıca bu gazetecilerin şahsî datalarını de ele geçiren ilgili TikTok çalışanlarının kafayı Çin ve TikTok aleyhine konuşan şahıslara taktığı öğrenildi. Bu soruşturmanın sonucunda Chris Lepitak misyondan alındı ve Song Ye istifa etti.

ByteDance CEO’su Rubo Liang bu bahis hakkında Forbes’a şunları söyledi: “Bu husustan haberdar edildiğimde çok üzüldüm. Eminim siz de üzgünsünüz. Birkaç kişinin misyonunu berbata kullanması yüzünden uğrunda epey emek harcadığımız kamu güvenilirliğimiz derinden sarsılacak. Bu olayın hepimize ders olacağına inanıyorum.

Haber Kaynağı: Donanimhaber

Haber URL: https://www.donanimhaber.com/bytedance-den-tiktok-ile-ilgili-kan-donduran-itiraf–158457

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Kapalı