Genel Projeler

Tamamen elektrikli Citroen e-C4, Türkiye’ye ne zaman gelecek?

Dünyanın en büyük araba üreticilerinden olan ve konfor konusunda referans marka olarak gösterilen Citroën, büsbütün elektrikli ë-C4 ile elektrikli mobilite atılımını devam ettiriyor. Mobilite dünyasının her alanına değen ve herkesin erişimine uygun ulaşım sunma amacıyla marka, C4 modelinin büsbütün elektrikli versiyonu ë-C4’ü sonbaharda ülkemizde yollara çıkarmaya hazırlanıyor.

Hem erişilebilir hem de müşteri ihtiyaçlarını karşılayan şarj özelliği ile ülkü bir teknoloji tahlili olan ë-C4, hafif 50 kWsa bataryayı 100 kW DC şarj gücüyle birleştirerek rakiplerinin birçoklarından daha düzgün şarj müddetleri sunmayı başarıyor. ë-C4, 357 km (WLTP döngüsü) menziliyle günlük kullanım dışında uzun seyahatleri da desteklerken, Charge My Car uygulaması şarj sürecinin idaresini kolaylaştırıyor.

Büsbütün elektrikli Citroen e-C4, sonbaharda Türkiye’de

Uygulama, Avrupa genelinde 300.000 şarj noktası ile seyahatleri planlama ve şarj noktalarını bulmaya yardımcı oluyor. Toplam C4 satışları içinde kısa müddette yüzde 35’lik hisseye erişen büsbütün elektrikli ë-C4, 2022’nin birinci çeyreğinde Fransa ve İspanya’da elektrikli kompakt sınıf pazarında başkan pozisyonuyla öne çıkarken, Hollanda’da ikinci sırada yer almasıyla dikkat çekiyor.

ë-C4, günlük kullanım için ülkü tahlili sunuyor. ë-C4’ün kullanım kolaylığı, iş, alışveriş yahut gezmek için birden fazla kullanıcının günlük kullanımını; sessiz, sarsıntısız, dinamik ve CO2 içermeyen bir sürüşle karşılıyor. Batarya, günlük kullanımda ofiste ve meskende klâsik bir priz yahut Wall Box aracılığıyla şarj edilebiliyor. Onaylı 357 km (WLTP döngüsü) menzili ile bataryayı her gün şarj etmeye gerek kalmıyor.

50 kWsa batarya ile ë-C4, satın alma maliyeti açısından elektrikliye geçiş için uygun bir tahlil sunuyor. Ayrıyeten, kompakt tasarımı ve makul tartısı ile günlük kullanımda yaşama alanı hacmini yahut tüketimi etkilemiyor. Optimize edilen yük sayesinde 260 Nm tork ve düşük tüketimle sürüş keyfi sunuyor.

Uzun seyahatler için ülkü tahlil

ë-C4, kısa günlük seyahatleri daha pratik hale getirirken, birebir vakitte uzun ara kullanımlarını destekleyen özellikler sunuyor. Daha kompakt batarya daha az tartı manasına gelirken, bu da düşük tüketimi sağlayan en büyük etkenlerin başında geliyor. Bunun yanında 100 kW süratli şarj kullanan DC şarj ile şarj mühletleri optimize ediliyor. Isı pompası, higrometrik sensör ve optimize edilen iletim sistemiyle elektrik tüketimi güzelleştiriliyor.

ë-C4, ağır ve kıymetli bir batarya taşımak yerine, süratli şarj olan optimize edilmiş bir bataryaya sahip olarak, elektrikli seyahatlere yeni bir yaklaşım getiriyor. Daha sık ve daha kısa mühletlerle durmak, uzun müddet yol almaktan daha tesirli olurken, bataryanın azamî şarj gücünden yararlanmak için, şarj düzeyi düşükken ve optimum çalışma sıcaklığına ulaştığında (örneğin bir otoyol sürüşü sonrası) bataryayı şarj etmek avantaj sağlıyor.

Şarj suratı, şarjın başlangıcında, sonuna nazaran daha süratli gerçekleşiyor. Bu nedenle, bataryayı %80’den %100’e şarj etmek, %0’dan %80’e şarj etmekten daha uzun sürüyor. Ayrıyeten kullanıcı yalnızca daha kısa şarj müddetinin keyfini çıkarmakla kalmıyor bunun yanında örneğin Fransa’daki süratli şarj ağlarının birçoklarında şarj maliyetleri dakikalarla hesaplandığından finansal olarak da avantaj sağlıyor.

Planlı seyahatler

Elektrikli araçların uzun seyahatlerde sağladığı konfordan yararlanmak için şoförün farklı bir yaklaşım benimsemesi, rotasını, mola ve şarj müddetlerini optimize edecek formda planlaması gerekiyor. ë-C4’de sunulan Seyahat Planlayıcı, rota boyunca mevcut süratli şarj noktalarını gerçek vakitli olarak bulmak ve durma sıklığını yönetmek için devreye giriyor.

ë-C4 kullanıcısı, Free2move’un Charge My Car uygulaması ile seyahatlerini kolaylaştırmak için Trip Planner hizmetine erişebiliyor. Charge My Car, Avrupa’daki 300.000 şarj noktası ortasından rota boyunca uyumlu terminalleri bulmaya yardımcı oluyor. Kullanıcılar, Charge My Car uygulaması ile seyahat öncesinde arabalarını şarj etmek için gereken mühlet ve maliyetle ilgili iddia alabiliyor.

Direkt uygulama üzerinden yahut Free2move kartı ile şarjı başlatılabiliyor ve durdurulabiliyor. Uygulama ayrıyeten tüm faturaların kaydını tutuyor. Kullanıcı, menzil, istasyon pozisyonu, dış sıcaklık, coğrafya ve klima kullanımı bilgilerini hesaba katarak, rotayı planlamak ve seyahatleri gerçek vakitli olarak hesaplamak için Trip Planner’ı kullanabiliyor. Ayrıyeten rota aracın navigasyon sistemine gönderilebiliyor.

Sıfır emisyonla seyahat özgürlüğü

ë-C4 ile elektrikli araçların sağladığı konforun keyfini sürerek seyahat edilebiliyor. Kullanıcı böylelikle hafta sonu 100 kilometreden uzak uzaklıklara tatil için gidebiliyor. Bataryayı şarj etmek için gereken ek müddet, insanların dinlenmek, öğlen yemeği yemek yahut yol güvenliği tekliflerine uymak için verilen mola müddetlerinden (her iki saatte bir 15 ila 20 dakikalık molalar) daha uzun değil. ë-C4* ile yapılan seyahat müddetlerine ait kimi örnekler:

Citroen e-C4 teknik özellikler

Güç: 136 hp (100 kW)

  • Tork: 260 Nm
  • Batarya: Lityum iyon; Kapasite: 50 kWsa; Menzil: 357 km WLTP
  • Şarj mühleti:
  • 100 kW süratli şarj istasyonu: 30 dakikada %80 / 10 dakikada 100 km şarj
  • Wall Box 32 A: 5 saat (isteğe bağlı 11 kW şarj aygıtıyla üç faz) ile 7 saat 30 ortası (tek faz) ortasında
  • Mesken tipi priz: 15 saat (güçlendirilmiş priz) ve 24 saatten uzun (standart priz) ortasında

Haber Kaynağı: Shiftdelete

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı