Genel Projeler

Schneider Electric Türkiye, şarj istasyonları için FullCharger ile anlaştı

Enerji idaresi ve otomasyonunun dijital dönüşümü alanında dünya önderi olan Schneider Electric; Türkiye’deki elektrikli araç şarj istasyonlarının suramı için, Türkiye’de elektrikli araç şarj bölümünün kurucusu ve birinci şirketi olan FullCharger ile bir iş birliği mutabakatı imzaladı.

İstanbul’da gerçekleştirilen imza merasiminde Schneider Electric Türkiye Genel Müdürü İsmail Yamangil ve Schneider Electric Türkiye Kanal İdaresi Genel Müdür Yardımcısı Gökhan İşbitiren ile FullCharger İdare Şurası Lider Vekili Begüm Dermancıoğlu ve FullCharger CEO’su Osman Ataman açıklamalarda bulunarak basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Türkiye’de e-Mobilite’nin geleceği için önemli bir adım

Türkiye’de elektrikli araç şarj istasyonlarının konseyimi için hayata geçirilen iş birliği kapsamında, Schneider Electric’in elektrikli araçlar için inançlı, daima ve verimli bir güç altyapısı sağlamak üzere geliştirdiği “eMobility için EcoStruxure” tahlili kullanılacak.

Türkiye’de elektrikli araç şarj istasyonu ağının heyetimi açısından büyük önem taşıyan bu iş birliği muahedesinin, ülkemizin e-Mobilite geleceği açısından da çok bedelli bir adım olduğuna dikkat çeken Schneider Electric Türkiye Genel Müdürü İsmail Yamangil, şunları söyledi: 

“Sayıları giderek artan elektrikli arabalar dahil olmak üzere, inovatif yeni teknoloji tahlillerinin çalışabilmesi güç kaynaklarına ve güç teknolojilerine bağlı. 100’ü aşkın ülkede, 185 yıllık tecrübeye sahip bir şirket olan Schneider Electric olarak, bu alana liderlik etmek üzere güçlü maksatlarla operasyonlarımızı sürdürüyoruz.” dedi.

Tüketici, daha kısa şarj müddeti talep ediyor

Toplantıda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Schneider Electric Türkiye Kanal İdaresi Genel Müdür Yardımcısı Gökhan İşbitiren ise şu bilgileri paylaştı: “Schneider Electric olarak odaklandığımız alanlar ortasında, E-mobilite ve Şarj İstasyonları da önemli başlıklar olarak yer alıyor. 

Türkiye’nin otomotiv bölümünde sahip olduğu deneyim, rekabet gücü ve jeostratejik pozisyonu ile elektrikli araç ve ilgili ekipman yatırımlarında cazip bir pozisyona sahip. Türkiye’nin bu alandaki birikimi ile elektrikli araç ve ilgili yan sanayi eserlerinin imalatı açısından önemli fırsatlar barındırıyor. 

Elektrikli arabalar konusundaki sevindirici ve hızlı gelişme, elbette alanda farklı gereksinimleri da acil biçimde gündeme getirecek. Bunlar ortasında şarj istasyonları öne çıkıyor. Elbette sorun yalnızca yaygın istasyon ağı kurmak değil.

Yapılan tüketici araştırmalarına nazaran, tüketiciler seyahat ederken 30 dakikanın altında şarj mühletleri bekliyor. Buna rağmen günümüzde hizmet veren şarj istasyonlarının büyük çoğunluğunda harcanan vakit 3 saati aşıyor. Bu iş birliği ile tüketicinin elektrikli araçları için şarj istasyonu gereksinimlerinin karşılanması için çalışacağız.”

“Türkiye, dünyada örnek gösterilebilecek potansiyele sahip”

İmza merasimi sonrası değerlendirmede bulunan FullCharger Yönetim Konseyi Lider Vekili Begüm Dermancıoğlu, Schneider Electric iş birliği ile ilgili memnuniyetlerini; “Türkiye, şarj istasyonları konusunda önümüzdeki 1 yıllık devirde, dünyada örnek ülkelerden biri olma potansiyeline sahip. 

Ülkemiz güneyden kuzeye, doğudan batıya lisans sahibi ve sertifikalı şarj ağı işletmecileri tarafından süratli şarj ağı ile örülecek. Mevzuat ve yönetmelikler aracılığıyla binalar da yenilenebilir güç ve e-mobilite altyapısı ile tanışmaya ağırlaşarak devam edecek. FullCharger olarak bahse güç dönüşümü çerçevesinde, bütünlüklü bakıyoruz.

Bütünlükten kastımız; bir yapının şebekeden bağımsız olarak kendi gücünü üretebilmesi, depolayabilmesi ve daha büyük oranda tüketebilmesinin kurgusunu yönetebilmek. Türkiye’nin ve dünyanın geleceği için bu adımlar büyük değer taşıyor” kelamlarıyla tabir etti.

“Kendi gücünü üreten şarj istasyonlarımız olacak”

Elektrikli araçların, arabanın geleceği olacağı ifadesinin artık iddia değil somut bir data olduğuna dikkat çeken Dermancıoğlu, “Otomobil markalarının tüm üretimlerini bu alana kaydırma kararları, kamu araçlarının süratle bu biçimde yenilenmesi, vergi avantajları ve çevresel zorunluluklar elektrikli araçları kaçınılmaz bir seçenek haline getirdi.

2025’ten itibaren dünyada elektrikli araç dışındaki araba üretimi büyük oranda azalacak. Buna bağlı olarak da şarj istasyonu dalının, büyüklüğünün yanı sıra otomotiv endüstrisi üzerindeki potansiyel tesiri de artmış durumda. Tüketici tercihlerinde belirleyici tesire sahip olacak dalımız, hükümetin de takviyesiyle otomotiv pazarındaki rekabeti etkileyecek, elektrikli araçlara geçişi hızlandıracaktır” dedi. 

Sayılarla dünyada ve Türkiye’de e-Mobilite 

  • Küresel elektrikli araç ve hibrit pazarı pandemi tesirinde geçen 2020 yılında bile %43 üzere yüksek bir oranda büyüme kaydetti. Tıpkı devirde dünyada içten yanmalı motor segmentinde ise pazar %18,5 oranında küçüldü.
  • Dünyada 2030 yılına kadar satılan her iki araçtan birinin elektrikli olacağı kestirim ediliyor. International Energy Agency’nin (IEA) varsayımlarına nazaran, global elektrikli binek araç parkı 2030 yılında 125 milyona ulaşacak. Bu hacim artışı, satışlarda %17,5; stokta ise %7,5’lik bir hisseye işaret ediyor.
  • 2025 için öngörülen elektrikli araç pazar hissesi %16 ve 2035 yılında Avrupa araç pazarında elektrikli araçların iddiası hissesi %95.
  • eMobilite ekosistemi geliştikçe, global bedelinin 2030 yılına kadar 1 trilyon doların üzerine çıkacağı kestirim ediliyor.
  • Türkiye’deki elektrikli araç sayısı 2021’de 34 binlerdeyken, bu sayının 2023’te 69 bini, 2030’da 2,4 milyonu ve 2040’ta ise yaklaşık 17 milyonu bulması bekleniyor. Türkiye’de elektrik araçların toplam sayıdaki hissesinin ise 2023’te 0,3’e ulaşmasını; bu oranın 2030’da %8’e ve 2040’ta ise %38’e ulaşması öngörülüyor.
  • Türkiye’de elektrikli araç şarj ünitesi (şarj ağı işletmecisi ve özel üniteler) sayısının da 2023’te 54 bine, 2030’da 1,1 milyona ve 2040’ta ise 4,8 milyona ulaşması varsayım ediliyor.
  • Toplam üstyapı ve altyapı donanım yatırımının ise; 2023’te 468,4 milyon avro, 2030’da 9,2 milyar avro ve 2040’ta 72,3 milyar Avro olarak gerçekleşmesi öngörülüyor.

Haber Kaynağı: Shiftdelete

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı