Teknoloji Haberleri

Samsung, Micron ve SK Hynix’e manipülasyon davası

Teknoloji dünyasında bilhassa bellek fiyatları ile oynandığı ve dal devlerinin istediği üzere piyasayı yönlendirdiği daima lisana getiriliyor. Geçmiş periyotta Samsung, SK Hynix, Micron üzere devlerin ceza aldığını duymuştuk. Artık emsal bir dava daha açılıyor. 

Tüketici odaklı dava

Hagens Berman hukuk ofisi tarafından ABD’li belli bir tüketici kümesini temsilen açılan davada Samsung, Micron ve SK Hynix firmalarının hakimiyetlerini kullanarak DRAM fiyatları ile oynadıkları argüman ediliyor. 

Ayrıyeten Bkz. “Bitcoin (BTC) nedir, nasıl alınır? Bitcoin ile ilgili tüm detaylar”

Teze nazaran 2016-2017 yıllarında taşınabilir telefon ve bilgisayar sistemleri satın alanlar kelam konusu firmaların DRAM manipülasyonu yaparak fiyatları yüzde 130 arttırması sebebiyle ziyana uğradı ve mağdur oldu. 

Hagens Berman benzeri bir davayı 2018 yılında da açmış lakin 2020 sonlarında dava reddedilmişti. Bu davada farklı olarak ne çeşit kanıtlar sunacağı bilinmiyor lakin tekrar birebir akıbete uğrayabilir. Hakikaten bir tazminat kelam konusu olabilmesi için düzenleyici kurumların devreye girerek geniş çaplı araştırmalar yapması gerekiyor. 
 

https://appleinsider.com/articles/21/05/09/memory-producers-sued-over-alleged-dram-price-fixing

Kaynak: Donanım Haber

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı