Yazılım

Microsoft, Windows 10’un Fişini Çekeceği Tarihi Açıkladı

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft, Windows’un ömür döngüsü sayfasında bir güncelleme yaptı. Yapılan bu güncelleme, 2015 yılında piyasaya sürülen Windows 10’a verilen yazılım takviyesinin ne vakit sona ereceğini ortaya çıkardı. Buna nazaran Windows 10, “14 Ekim 2025” tarihinden sonra bir daha yazılım ve güvenlik güncellemesi almayacak. Yani Windows 10’un Windows 7’nin yazgısını yaşayacağı gün, 14 Ekim 2025 tarihi olacak.

Microsoft’un internet sitesinde yer alan bilgilere nazaran bu tarih, Windows 10’un Home, Pro, Enterprise ve Educations sürümlerini kapsıyor. Ayrıyeten şirket muhtemelen, Windows 7’de yaptığı üzere Windows 10’da da kurumsal müşteriler için farklı bir dayanak programı açacak. Lakin bunun nasıl olacağı şimdilik aşikâr değil. Böylece, günlük kullanıcılar için yapacak bir şey kalmamış olsa da kurumsal müşterilerin Windows 10 kullanmaya devam etmeleri sağlanmış olacak.

14 Ekim 2025’ten sonra kullanıcıları neler bekliyor?

Aslına bakacak olursak Windows 10, Microsoft’un öbür işletim sistemleriyle karşılaştırıldığında en çok tartışılmış olanıydı. Çünkü yazılım güncellemeleri, bilinen birtakım meseleleri ortadan kaldırırken orijinal meseleler açığa çıkarıyor, bu durum kullanıcıya hudut krizleri geçirtiyordu. Görünen o ki 2025 yılı, tüm bunların sona ereceği bir yıl olacak. Pekala Windows 10 sonrasında kullanıcıyı neler bekliyor?

Microsoft, 24 Haziran tarihinde büyük bir aktiflik gerçekleştirecek. Bu aktiflik kapsamında da Windows 10 sonrası devirde neler yaşanacağının açıklanması bekleniyor. Ayrıyeten Windows 10’un yerine geçecek olan yeni sürümün neler sunacağı da bu aktiflik kapsamında açığa çıkacak. Bakalım Microsoft, Windows 10’da yaşanan meselelerden ne üzere dersler çıkararak yoluna devam edecek.

Kaynak: https://www.webtekno.com/microsoft-windows-10-destegin-sonlanacagi-tarih-aciklandi-h110959.html

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı