Genel ProjelerTeknoloji Haberleri

Microsoft, 2030 yılına kadar ‘karbon negatif’ olacağını söyledi

Microsoft, önümüzdeki on yıl içinde “karbon negatif” olma sözü verdi. Ve temiz teknolojilerin geliştirilmesine yardımcı olmak için 1 milyar dolar yatırım planladı. Karbon ayak izini ortadan kaldırma konusunda iddialı bir taahhütte bulunuyor.

Teknoloji devi Perşembe günü yaptığı açıklamada, 2030 yılına kadar negatif karbon için büyük atılımlar sağlayacağını belirtti.

Microsoft’un başkanı Brad Smith yaptığı açıklamada;

“Dünyanın net sıfıra ulaşması gerekecek olsa da, daha hızlı hareket etmeyi ve daha ileri gitmeyi göze alabilenlerimiz bunu yapmalı” dedi.

Şirketin planı, bu yıl hem kendi faaliyetlerinde hem de tedarik zincirinde 16 milyon mt civarında olacağı tahmin edilen karbon emisyonlarını yarıdan fazla azaltmayı içeriyor.

Smith, Microsoft’un tüm iş birimlerinin emisyonlarına göre ödediği metrik ton başına 15 dolarlık vergiye atıfta bulunarak, bunu kısmen dahili karbon ücretimizi artırarak finanse edeceğiz.

2012 yılında başlatılan ve geçen yıl neredeyse iki katına çıkan ücret, imalat, iş seyahati ve müşterilerin ürünlerinde kullanabileceği elektrik gibi faaliyetlerden dolaylı emisyonları kapsayacak şekilde genişletilecektir.

Doğrudan emisyonlarını azaltmaya yönelik tedbirler arasında, 2025 yılına kadar elektrik tüketiminin% 100’ünü telafi etmek için yeterli yenilenebilir enerji satın alınması ve 2030 yılına kadar küresel kampüslerinde sadece elektrikli araçlar kullanılması yer alıyor. Ayrıca, karbon azaltma geliştirmek için 1 milyar dolarlık bir “iklim yenilik fonu” kurulacak teknolojiler bulunuyor.

2050 yılına kadar Microsoft (MSFT) “şirketin (1975) kurulduğu günden bu yana doğrudan ya da elektrik tüketimiyle yaydığı tüm karbonu ortamdan uzaklaştıracağını” söyledi.

Microsoft’un sözü, teknoloji şirketlerinin iklim değişikliği tehdidini ele almak için daha fazlasını yapmaları için hissedarlardan ve hatta kendi çalışanlarından gelen baskılarla karşı karşıya kalmasına neden olabilir.

Amazon (AMZN) geçen yıl, karbon emisyonlarını 2040 yılına kadar net sıfıra çıkarmayı içeren daha geniş bir iklim taahhüdünün bir parçası olarak 2024 yılına kadar 100.000 elektrik dağıtım aracı satın alıp dağıtacağını söyledi. Ertesi gün, Amazon çalışanları önceden planlanmış bir grev gerçekleştirdi şirketin iklim değişikliği konusunda hareketsiz olduğunu algıladı. Grup o sırada Amazon’un iklim taahhüdünü alkışladı, ancak bunun hala yeterli olmadığını söyledi.

Apple (AAPL), tüm ürünlerini sadece geri dönüştürülmüş veya yenilenebilir malzemelerden yapmak için uzun vadeli bir hedef belirlemiştir. İPhone üreticisi, tüm mağazalarının, veri merkezlerinin ve şirket ofislerinin artık% 100 temiz enerji ile çalıştığını söyledi. Ancak Apple, hissedarların iklim değişikliği önerilerini de geri çekti.

Google, kısmen karbon kredisi satın almayı içeren ofset programları sayesinde 2007’den beri karbon açısından nötr. Şirketin son çevresel raporu, 2018 yılında çevreye 1,2 milyon metrik ton karbon emisyonu getirdiğini açıkladı.

Smith, Microsoft’un 2030 yılına kadar karbon negatifine gitmesinin “kolay olmayacağını” itiraf etti. “Bu, Microsoft için cesur bir bahis” dedi.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı