Teknoloji Haberleri

‘Maskeli Uzaylı’ CryptoPunk NFT’si, 12 Milyon Dolara Satıldı

Ender bir CryptoPunk yapıtı, salı günü ünlü müzayede konutu Sotheby’s tarafından 12 milyon dolara satıldı. ‘Maskeli Uzaylı’ ismi verilen eser, az bir NFT eseri olarak kabul ediliyordu. Satın alan kişi ise bir dolar milyarderi oldu.

Çok az olan CryptoPunk 7532, bütün seride yer alan yalnızca 9 “alien punk” çalışmadan biri ve ortalarında maske takan tek çalışma. Bu da onu epeyce az ve itibarlı hale getirdi. Bu da 12 milyon dolar üzere bir bedele çıkmasını sağladı.

Satın alan kişi bir milyarder

Sotheby’s tarafından yapılan açıklamaya nazaran DraftKings’in en büyük hissedarı olan ve Forbes’e nazaran ferdî serveti 1,6 milyar dolar dolaylarında bulunan Shalom Meckenzie, bu yapıtı satın alan kişi oldu. Bu satış tıpkı vakitte bir CryptoPunk yapıtı için ödenen en yüksek bedel oldu.

CryptoPunks, erken periyot NFT’lerinden biri ve 2017 yılında, Larva Labs’ın kurucuları olan Matt Hall ve John Watkinson tarafından başlatılmış olan bir proje. Toplamda sadece 10 bin CryptoPunk avatar bulunuyor. Bu avatarların her biri 24 x 24 piksel ve hiçbiri birbirinin birebiri değil.

Aslında Larva Labs kurucuları birinci evrede bu avatarlara ilişkin NFT’leri fiyatsız olarak dağıtmıştı. Yakın vakitte ise o periyotta fiyatsız alınan CryptoPunk yapıtları peş peşe satılmaya başlanmıştı. Bugün ise kimileri milyon dolarlara el değiştiriyor.

CryptoPunk’lar milyon dolarlar ediyor

Öteki iki Alien Punk yapıtının her biri, CryptoSlam’e nazaran 7,5 milyon doların üzerinde bedellerle el değiştirdi. Tıpkı seride yer alan 7 başka eser ise 1 milyon dolardan fazla bir paraya satıldı. Mayıs ayında 9 CryptoPunk NFT’sinden oluşan bir koleksiyon ise yaklaşık 17 milyon dolara el değiştirmişti.

Kaynak: https://www.webtekno.com/maskeli-uzayli-cryptopunk-12-milyon-dolara-satildi-h110987.html

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı