Teknoloji Haberleri

Mars helikopterinden kötü haber, yön sensörü devre dışı kaldı

NASA’nın Perseverance gezici robotuyla birlikte Şubat ayında Mars’a iniş yapan Ingenuity helikopteri bugüne kadar Kızıl Gezegen’de yapılan keşiflere büyük katkı sağlamıştı. Ne yazık ki helikopterin sensörleri bu yoğunluğa dayanamadı.

Mars helikopteri neden bozuldu?

NASA’nın Ingenuity helikopteri hem Perseverance hem de NASA takımıyla irtibat kurabildiği için büyük değer taşıyor. Helikopterin eylemsizlik ölçüm ünitesi, lazer uzaklık bulucu, navigasyon kamerası, eğim ölçer navigasyon sensörü üzere bileşenleri ile mevcut pozisyonunu, suratını, tarafını bulmak mümkün oluyor.

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

3 hf. evvel eklendi

NASA Ingenuity şef pilotu Havard Grip yaptığı açıklamada eğim ölçer navigasyon sensörünün bozulduğunu belirtti. Bu sensör iki ivme ölçer barındırıyor ve yer çekiminin tarafını belirlemeye yarıyor. Uçuş esnasında kullanılmasa da kalkışa başlama esnasında dönüşü hesaplamaya çalışıyor.

Araştırmaların verimliliğini olumsuz etkileyen bu arızanın eylemsizlik ölçüm ünitesindeki ivme ölçeri temel alarak giderilebileceği açıklandı. Helikopter takımı yakın periyotta bununla ilgili bir yama yayınlayacak.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Uzay Haberleri
  • Mars helikopterinde arıza

Haber Kaynağı: Donanimhaber

Haber URL: https://www.donanimhaber.com/mars-helikopterinde-ariza–149423

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı