Teknoloji Haberleri

Kuzey Denizi’ne yüzen güneş enerjisi parkı yerleştirilecek

Alman sürdürülebilir güç şirketi RWE ve açık deniz güneş gücü geliştiricisi SolarDuck, ‘yüzen güneş gücü parkları‘ oluşturmak ve kullanımını genişletmek ismine işbirliği yaptıklarını duyurdular. İşbirliğinin bir kesimi olarak RWE, SolarDuck’ın Kuzey Denizi’nde yer alacak birinci açık deniz pilot projesine yatırım yapacak.

Açık deniz rüzgar çiftliklerine entegre edilebilecek

‘Merganser’ isimli tam ölçekli açık deniz güneş gücü parkı projesi Belçika’nın Ostend açıklarında kurulacak. Pilot proje, 0,5 MWp kapasiteye sahip olacak. Merganser’in Kuzey Denizi’nde faaliyet gösterecek olmasının RWE ve SolarDuck’a dünyanın en güçlü açık deniz ortamlarından birinde kıymetli birinci elden tecrübe sağlayacağı belirtiliyor. Projenin, başarılı olması halinde teknolojinin gelecek yıldan itibaren ticarileştirilmesi planlanıyor.

SolarDuck’ın sisteminde güneş panelleri, suyun 5 metre üzerinde yer alıyor. Saatte yaklaşık 110 km sürate kadar rüzgarlara dayanabilen üçgen formlu platformun, öngörülen kullanım ömrünün 30 yıl olduğu söyleniyor.

Uzun vadede RWE, teknolojiyi Hollandse Kust West açık deniz rüzgar çiftliğine entegre etmeyi planlıyor.

Düşük süratli EV’ler için araca entegre güneş paneli geliştirildi

1 gün evvel eklendi

RWE tarafından yapılan açıklamada açık denizde yüzen güneş gücü parklarının, bir açık deniz rüzgar çiftliğine entegrasyonunun güç üretimi için okyanus alanının daha verimli kullanımının sağlanması manasına geldiği belirtildi.

Haber Kaynağı: Donanimhaber

Haber URL: https://www.donanimhaber.com/kuzey-denizi-ne-yuzen-gunes-enerjisi-parki-yerlestirilecek–151233

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı