Mobil

iPhone nasıl doğru şarj edilir? İşte yapmanız gerekenler

Hemen hemen her akıllı telefon bir günü çıkarabilse de onları yanlış şarj etmek uzun vadede batarya aşınmalarına sebep olur. Bu yüzden cihazınızı doğru şekilde şarj etmek önemlidir. iPhone’larda optimize bir şekilde şarj işlemi yapabilmek için özel bir ayar bulunuyor. iPhone cihazınızı doğru şarj etmek için adımlarımızı takip edin.

iPhone nasıl doğru şarj edilir?

Telefonunuzu her şarj ettiğinizde batarya zarar görür. Bu kaçınılmaz bir gerçektir ve telefonu kullanmamak dışında tek yapabileceğiniz, bataryanın uzun ömürlü olması için doğru şekilde şarj etmektir. Apple da bu gerçeğin farkında olduğu için kullanıcılarına özel bir şarj rutini özelliği sunmuş. Bu özellik, cihazınız yüzde 80 şarj edildikten sonra kalan şarjı daha yavaş yapmasını sağlıyor.


iPhone nasıl doğru şarj edilir?

Şarj daha yavaş gerçekleştirildiğinde batarya daha az aşınmış olacak. Böylece telefonunuzu tek bir ayarı yaparak daha uzun süre batarya değiştirmeye gerek olmadan kullanabileceksiniz.

Özellik iOS 13 ve üzerini çalıştıran cihazlarda kullanılabiliyor. iPhone ayarlarından Batarya ve ardından Batarya Sağlığı bölümüne girdiğinizde aşağıdaki ekranla karşılaşacaksınız. Alt taraftaki “İyileştirilmiş pil şarjı” özelliğini açmanız yeterli olacaktır.


Batarya>Batarya Sağlığı

Özelliği aktif etmenizden sonra iPhone, bir süre şarj etme rutininizi öğrenecek. Bu öğrenme tamamlandıktan sonra zamanla batarya daha az aşınacak şekilde şarj edilecektir.

Eğer bataryanızın aşınmasını çok düşük oranlara indirmek istiyorsanız cihazı yüzde 80’e kadar şarj etmelisiniz. Zaten iyileştirilmiş pil şarjı özelliği size bununla ilgili uyarı da verecektir. Eğer bataryanızın ekstra birkaç yıl daha değişmeden kalabilmesini istiyorsanız şarjı yüzde 80’de kesmelisiniz.

iPhone bu ayarla şarj edilirse doğru şarj edilmiş olur. Cihazınızı bu ayarla kullanmak pil aşınmasını önemli ölçüde azaltabilir.

Haber Kaynağı: https://shiftdelete.net/iphone-nasil-dogru-sarj-edilir-iste-yapmaniz-gerekenler

Haber “Shiftdelete” sitesinden alıntılanmıştır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı