Sosyal Medya

İngiltere Hava Kuvvetleri Komutanından TF-X paylaşımı

Türkiye özellikle savunma sanayii tarafında önemli çalışmalarını yapmaya devam ediyor. Havacılık tarafında 2016 yılından beri üzerinde çalışmaların sürdüğü TF-X programı tam gaz geliştiriliyor. Yakın zaman önce TF-X ve T129 ATAK ile ilgili Twitter üzerinden paylaşım yapan İngiltere Hava Kuvvetleri Komutanı Mareşal Wigston, yeni nesil savaş uçağı TF-X’in İngiltere ve Türkiye arasındaki ikili ilişkilerin gücünü simgelediğini aktarıyor.

İngiliz komutandan TF-X paylaşımı

İngiltere Hava Kuvvetleri Komutanı Mareşal Sir Michael Wigston, Milli Muharip Uçağı olarak da adlandırılan TF-X ve Çok Yönlü Muharebe Helikopteri T129 ATAK ile ilgili Twitter üzerinden bir paylaşımda bulundu. Yaptığı paylaşımda: “BaE Systems Air ile TUSAŞ, Türkiye’nin yeni nesil savaş uçağını inşa ediyor. Ulusun gurur duyabileceği bu proje, İngiltere ve Türkiye arasındaki ikili ilişkilerin gücünü simgeliyor.” ifadelerine yer verdi.

TF-X programı hakkında kısaca bilgi verecek olursak; bu proje ile birlikte Türk Hava Kuvvetleri’nin gereksinimlerini 2030’ların da ötesine taşımak isteniyor. Proje kapsamında TF-X uçağının TurAF envanterinde 2070’lere kadar operasyonel olarak tutulması ve F-35A gibi TurAF’ın diğer kritik varlıkları ile birlikte çalışabilir olması planlanıyor.

5 Ağustos 2016 tarihinde, TF-X yerli tasarım ve geliştirme programı ana sözleşmesi Türk Milli Savunma Bakanlığı Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii arasında imzalandı. Türkiye’nin önem verdiği bu proje ile birlikte pek çok iş birliği de sağlanıyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı