Yazılım

Google mühendisinden Apple’a tarayıcı eleştirisi: PWA uygulamalarını geri plana atıyor

Google Chrome geliştirme takımında yazılım mühendisi olarak vazife yapan Alex Russell, iOS platformundaki tarayıcıları güçsüz olarak gördüğünü ve fonksiyonel olmadıklarını söyledi. Tecrübeli mühendis hesaplama maharetlerinden mahrum olan bu tarayıcıların ileri web uygulamalarının tam potansiyelini sergilemesine müsaade vermediğini düşünüyor.

Russell’a nazaran iOS platformu için kullanıma sunulan tarayıcılarla ilgili temel sorun hepsinin WebKit motorunu temel alması. Chromium tabanlı Google Chrome bile iOS aygıtlarda WebKit‘i kullanmak zorunda kalıyor. Cupertinolu şirket geliştiricilere tarayıcılarını WebKit temeli üzerine kurmaktan diğer bir seçenek bırakmamış durumda.

WebKit neden Chromium’un gerisinde?

WebKit motoru tarayıcıların gelişimini önemli biçimde sınırlarken çağa ayak uydurmalarına müsaade vermiyor. WebKit ile ilgili problemlerden kimilerini şu formda listeleyebiliriz:

  • Birinci olarak WebKit’in iOS’a bağlı olduğunu belirtelim. Apple bu motoru yalnızca tertipli güncellemelerin bir kesimi olarak güncelliyor. Bu da tarayıcıların gerekli yenilikleri vaktinde alamaması demek.
  • Apple, WebKit’i ve münasebetiyle iOS’taki tüm tarayıcıları denetim ederek hangi özellikleri destekleyip hangilerini desteklemeyeceğine karar veriyor. Gamepad API‘de de durum buydu ve bu nedenle tarayıcılarda bulut oyun hizmetlerine yönelik takviye gecikmeli olarak sunuldu.
  • WebKit fonksiyonellik açısından Chromium’dan çok daha geride. Çünkü bu motor PWA (Progressive Web Apps) yani ileri web uygulamalarıyla güçlü bir halde etkileşime girilmesine müsaade vermiyor.

iOS tarayıcılarının eksik yanları

Russell ayrıyeten iOS tarayıcılarının rakiplerine kıyasla hangi mevzularda yetersiz kaldıklarından da bahsetti. Bu unsurlar ise şu formda sıralanıyor:

  • Push bildirim dayanağının olmaması
  • Android’deki üzere standart PWA heyetim tuşu eksikliği
  • PWA bilgilerinin art plan senkronizasyonuyla ilgili meseleler
  • Bluetooth, NFC, USB vb. üzere bileşenlere hudutlu erişim
  • Fiyatsız AV1 görüntü standardını desteklememesi
  • PWA uygulamalarının oluşturulması yönelik araçların kısıtlı olması

Google mühendisi, geliştiricilerin App Store siyasetlerinden şad kalmadıkları taktirede dönebilecekleri web platformunun Apple tarafından kasıtlı olarak sınırladığını savunuyor. Russell’ın, PWA ile WebKit-iOS uyumluluğu konusundaki tezlerinin neredeyse tamamı, bu görüşteki doğruluk hissesinin yüksek olduğunu gösteriyor.

Kaynak: Donanım Haber

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı