Teknoloji Haberleri

FIFA 21, FIFA 22 ve FrostBite’ın Kaynak Kodları Çalındı

Geçtiğimiz gün Battlefield 2042 tanıtımı ile hayranlarını heyecanlandıran Electronic Arts, bu defa bir hacklenme olayı ile gündeme geldi.

EA idaresini ve Presque Isle Polis Departmanı’nı terleten olayda bir hacker, yüzlerce GB boyutundaki kaynak kodunu ve belgeleri çalarak bunları satışa çıkarttı. Leakbook kullanıcı isimli hacker, EA’in hizmetlerinin ve mekaniklerinin tamamına sahip olabilirsinizdiyor.

EA için büyük bir sorun olabilir

Yasa dışı bir forumda paylaşılan gönderide, bu evrakları aldığını tez eden Leakbook isimli kullanıcı, bunları ele geçirdiğini belirtmedi lakin EA yetkilileri, şirketin sunucularında bulunan bir açık sebebiyle kimi kaynak kodlarının ve araçların çalındığını belirtti. EA yetkilileri açıklamada, “Yakın vakitte sunucularımıza yapılan müsaadesiz girişte kimi oyun kaynak kodlarının ve ilgili araçların çalınma olayını araştırıyoruz. Hiçbir oyuncu verisi çalınmadı ve oyuncuların kapalılığına yönelik hiçbir risk bulunmamakta. Olayın akabinde güvenlik iyileştirmeleri yaptık ve bu durumun oyunlarımızı ya da işimizi etkileyeceğini düşünmüyoruz. Bu soruşturmada lokal kolluk kuvvetleri ve uzmanlarla ortaklaşa bir biçimde faal olarak çalışmaktayız” dedi.

Hacker’ın gönderisinde ise 780 GB boyutundaki evrakların içinde yanılgı tanılama araçları, yazılım geliştirme kitleri, programlama anahtarları, FIFA 21’in sunucu bilgileri, FIFA 22 kaynak kodları ve araçları, EA’in ünlü fizik motoru FrostBite’ın kaynak kodları, EA oyunlarının temel belgeleri, Xbox ve Sony için özel kaynak kodları üzere onlarca belgenin olduğu belirtiliyor.

Hacker ispatlarını da sunuyor

Kaynak kodlarını çaldığını tez eden hacker, palavra söylediğini sav eden bireylere FIFA ve FrostBite motorunun kaynak kodlarının ekran imajlarını ve kimi özel kaynak kodu evraklarını paylaştı.

Hacker’ın bu kodları şu anda diğer birisine çoktan satıp satmadığı ya da ne kadara sattığı bilinmemekte. EA ise şu anda hacker’ı yakalamaya ve kaynak kodlarının yayılmasını önlemenin peşinde.

Nisan ayında da polis departmanı taarruza uğramıştı

18 Nisan tarihinde de EA’in şu anda ortaklaşa soruşturma yürüttüğü Presque Isle Polis Departmanı hacklenmiş ve 200 GB’a yakın özel belge Avaddon isimli fidyeci hacker kümesi tarafından çalınmıştı. 10 gün içinde yüklü ölçüde para isteyen küme, departmanın belgelerin yedeklerini bulması ile elleri boş dönmüştü.

EA’in evraklarını çalan hacker’ın Avaddon kümesi ile bir kontağı olmadığı düşünülüyor çünkü hacker, fidye istemek yerine direkt olarak bilgileri satmayı tercih etmişti.

Kaynak: https://www.webtekno.com/ea-hacklendi-veriler-dark-webde-satiliyor-h110985.html

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı