Sosyal Medya

Facebook hastahane verilerini kullanmakla suçlanıyor!

ABD’nn Kaliforniya eyaletinde Meta (Facebook), UCSF Tıp Merkezi ve Dignity Health Medical Foundation aleyhine, kuruluşların gayeli reklamcılık gayesiyle hastalarla ilgili hassas sıhhat bilgilerini yasa dışı bir formda topladığını argüman eden bir toplu dava açıldı.

Meta hastalar hakkında birçok hassas bilgiye yasa dışı yollardan ulaşmakla suçlanıyor

Yapılan argümana nazaran Facebook ve ismi geçen öteki kuruluşlar hastaların kendileri, durumları, hekimleri ve reçeteli ilaçları üzere birçok hassas sıhhat bilgisine yasa dışı yollardan ulaşıyor. Bu noktada; hastaneler ve Meta data toplama konusunda hastaları bilgilendirmediği ve rastgele bir kullanıcı onayı sunmadığı gerekçesiyle suçlanıyor.

Davacılar, Meta’ya ilişkin toplumsal medya platformu Facebook’un tıbbi durumlarına nazaran özel olarak hazırlanmış reklamlarla müsabakaya başlamaları ile durumu fark ettiklerini aktarıyor. Meta’nın hasta bilgilerine ise Pixel hizmeti ile ulaştığı belirtiliyor.

Meta’nın Pixel hizmetinn ABD’deki en yeterli 100 hastanenin 33 web sitesinde bulunduğu belirlenmiş durumda. 7 hadisede ise bu sistemin parola muhafazalı hasta portallarının ötesine geçtiğini sav ediyor. Meta Pixel’in sırf 2020 yılında 26 milyondan fazla hastanın bilgilerine ulaştığı kestirim ediliyor.

Meta ve başka sıhhat kuruluşlarının yasa dışı olduğunu bilmelerine karşın bilgi toplama süreçlerine devam etmekle de suçlanıyorlar. Sonuç olarak, davacılar, özel hayatın saklılığının ihlali, tıbbi bilgi kapalılığının ihlali, sebepsiz zenginleşme, kontratın ihlali, Bilgisayar Datalarına Erişim ve Dolandırıcılık Yasası (CDAFA) ile ilgili Meta ve öteki kuruluşlardan tazminat talep ediyor.

Meta’nın ise bahis hakkında nasıl bir açıklama yapacağı merak konusu. Son yıllarda data saklılığı konusunda birçok defa başı yanan Facebook’un tekrar başı sıkıntıya girecek üzere görünüyor. Pekala siz hasta bilgilerinin Facebook tarafından müsaadesiz takip edilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Haber Kaynağı: Shiftdelete

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı