Genel ProjelerSosyal Medya

Facebook, AB’de RT ve Sputnik sayfalarını engelliyor

Meta'dan Rusya'nın Ukrayna'yı işgaline son yanıt. Facebook'un ana şirketi Meta, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği genelinde Rus devlet medya kuruluşları RT ve Sputnik'i engellediğini söyledi. Meta sözcüsü Andy Stone, The Verge'e yaptığı açıklamada, değişikliğin RT ve Sputnik sayfalarının AB'de Facebook ve Instagram'da görünmediği anlamına geldiğini söyledi.

Şirketin yeni küresel işlerden sorumlu başkanı Nick Clegg Pazartesi günü Twitter’da yaptığı açıklamada , “Bir takım Hükümetlerden ve AB’den Rus devlet kontrolündeki medyayla ilgili olarak daha fazla adım atılması yönünde talepler aldık” dedi . “Mevcut durumun istisnai doğası göz önüne alındığında, şu anda AB genelinde RT ve Sputnik’e erişimi kısıtlayacağız.”

Değişiklik, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline yanıt olarak Meta’nın yaptığı son değişiklik. Pazar günü Clegg, şirketin Ukrayna’da “bazı Rus devlet medya kuruluşlarına ait olanlar da dahil olmak üzere” “birkaç hesaba” sınırlı erişimi olduğunu söyledi. Pazartesi günü açıklanan eylem, tüm AB genelinde iki büyük satış noktasına erişimi sınırlayarak daha da genişliyor.

Şirket ayrıca Rus devlet medyasının platformda reklam yayınlamasını engelledi ve işgalle ilgili sahte haberler yayan bir Rus yanlış bilgi ağını kaldırdı . Ancak Rusya, Facebook’a erişimi kısmen engelledi ve Clegg Pazar günü, Rusya’nın platformunu “kıstığını” söyledi . Rusya da Twitter’a erişimi engelledi.

Kaynak
The Verge
Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı