Oyun Dünyası

Electronic Arts hacklendi! Tanınan oyunun kaynak kodları ele geçirildi

Battlefield ve FIFA serileri sayesinde yakından tanıdığımız ünlü oyun firması Electronic Arts önemli bir dert ile karşı karşıya. Geçtiğimiz günlerde uzun müddettir beklenen Battlefield 2042 oyununu tanıtan şirket, yaşadığı son olay ile gündem oldu.

Hacklenme olaylarının süratle artış gösterdiği bu periyotta bilgisayar korsanlarının son kurbanı Electronic Arts oldu. EA, son yaptığı açıklama ile hacklenme olayını kabul etti. Şirket mevzuyu araştırdıklarını söz etse de sızdırılan dataların büyüklüğü ve çeşidinin yanı sıra hackerların yaptığı son atılım ortada önemli bir eza olduğunu gösteriyor.

Electronic Arts’ın tanınan oyununun kaynak kodları sızdırıldı

Yaşanan bu olay sonrası birinci gelen bilgiler, 780 GB‘ın üzerinde bilgi sızıntısı olduğunu gösteriyor. Bunun yanı sıra şirketin birçok oyununda kullandığı adeta temel yapı taşı pozisyonundaki Frostbite oyun motorunun kaynak kodları ve kıymetli araçlarının sızdırıldığı söz ediliyor.

Hackerların ele geçirdiği bilgiler bunlarla sonlu değil. Gelen bilgilere nazaran, EA şirketinin tahminen de en tanınan oyunlarından biri olan FIFA 21’in tüm kaynak kodlarının ele geçirildi. Öbür yandan, bilgisayar korsanlarının ele geçirdiği tüm dataları satmaya çalıştığı tez ediliyor.

EA, hacklenme olayının akabinde yaptığı açıklamada, hackerların rastgele bir oyuncu verisine ulaşamadığını açıkladı. Bunun yanı sıra gereken tüzel atakları de yaptıklarını açıklayan şirket, gereken güvenlik tedbirlerini ise vakit geçmeden aldığını söz etti.

Electronic Arts’ın hacklenmesi sonrası akıllara geçtiğimiz aylarda yaşanan bir diğer olay geldi. Hatırlanacağı üzere Polonyalı oyun şirketi CD Projekt Red, Şubat ayında bilgisayar korsanları tarafından hacklenmiş ve CyberPunk 2077 ve Witcher 3 üzere üretimlerin tüm kaynak kodları ele geçirilmişti. Şirketten fidye talep eden hackerlar, mutabakat olmaması durumunda ise çaldıkları bilgileri sızdırmak ile tehdit etmişti.

Şu an için hackerlardan bu türlü bir atılım gelmese de E3 aktifliği öncesi yaşanan bu olay, EA şirketinin başını ağrıtacak üzere görünüyor.

Haber Kaynağı: https://shiftdelete.net/electronic-arts-hacklendi-populer-oyunun-kaynak-kodlari-ele-gecirildi

Haber “Shiftdelete” sitesinden alıntılanmıştır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı