Teknoloji Haberleri

DeepMind, bilimin bildiği hemen hemen her proteini katalogladı

Alphabet‘in DeepMind kısmının birinci olarak 2018’de geliştirdiği ve Temmuz 2021’de halka açık olarak yayınladığı AlphaFold Protein Yapısı Veritabanı programı kullanılarak bitkilerde, bakterilerde, hayvanlarda, insanlarda bulunan 200 milyondan fazla proteinin 3D yapılarının yer aldığı açık kaynaklı bir veritabanını yayınlandı.

Bilinen tüm protein yapıları yayınlandı

Başlangıçta 100.000 bilinen protein yapısı üzerinde eğitilen sistemin milyonlarca öbür proteinin yapılarını iddia etme yeteneği geliştirildi. Geçtiğimiz yıl Temmuz ayında içersinde insan proteinlerinin yaklaşık %98’i de dahil olmak üzere toplamda 350.000’den fazla protein yapısını içeren birinci AlphaFold Protein Yapısı Veritabanı  halka sunuldu.

DeepMind grubunun yayınladığı yeni bir gönderiyle Avrupa Biyoinformatik Enstitüsü ile ortaklaşa olarak gerçekleştirdikleri çalışmaların sonucunda AlphaFold Protein Yapısı Veritabanını yaklaşık 214 milyon yapıyı içerecek halde güncelledikleri duyuruldu. Gönderiye nazaran data tabanı artık bilimde bilinen çabucak hemen her proteini kapsıyor.

Şimdiye kadar 190 ülkedeki 500.000’den fazla bilim insanı araştırmalarında faydalanmak üzere veritabanına erişim sağladı. Veritabanı, hastalık tedavileri, aşılar, antibiyotik direnci ve hatta plastik kirliliği üzere hususlar için çalışmalara yeni bir kaynak sunacak.

Yapay zeka pazarı 2026 yılına kadar 900 milyar dolara ulaşacak

1 gün evvel eklendi

25 terabayttan fazla datadan oluşan 200 milyondan fazla yapının tümü, Google Cloud Public Datasets aracılığıyla toplu olarak indirilebilecek.

Haber Kaynağı: Donanimhaber

Haber URL: https://www.donanimhaber.com/deepmind-bilimin-bildigi-hemen-hemen-her-proteini-katalogladi–151241

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı