Teknoloji Haberleri

Bulut sektörü ilk çeyrekte 42 milyar dolar büyüklüğe ulaştı

Pandeminin son kullanıcı eserlerine tesiri olduğu kadar sunucu tarafına da büyük tesiri var. Bilhassa bulut altyapıları daima artan bir yükle karşı karşıya ve bu da gelirlere tesir ediyor. Yeni yılın birinci çeyreğinde kesim devleri yeniden devleşti. 

Bulut kullanımı artıyor

Yapılan tahlillere nazaran yılın birinci çeyreğinde bulut altyapıları 41.8 milyar dolar hacme ulaştı ve yüzde 35 artış gösterdi. Dal birinci defa bir çeyrekte 40 milyar dolar hacmi geçmiş durumda. En büyük 3 servis sağlayıcı ise hacmin yüzde 58’ine sahip.

Amazon AWS kesimde yüzde 32 hisseye sahip ve yüzde 32 büyüme sağladı. Dünyanın farklı ülkelerine yaptığı genişlemeler ile Amazon büyümeye devam ediyor. Microsoft Azure da yüzde 19 hisseye sahip ve 3 çeyrek üst üste yüzde 50 büyüme sayısını yakaladı. Rakibi üzere Microsoft da farklı ofisler ve verimlilik teknolojileri ile kıymetli müşteriler kazandı. Google bilhassa Google One ile müşteri potansiyelini arttırdı. Yüzde 7 düzeyinde hissesi olsa da yıl bazında yüzde 56 civarında bir yükseliş elde etti. 

Uzaktan eğitim ve çalışma üzere aktivitelerin önümüzdeki periyotta de devam edecek olması bulut altyapılarının büyümesine katkı sağlayacak. Yıl içerisinde bulut harcamalarının daha da artması bekleniyor. 
 

Kaynak: Donanım Haber

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı