Genel Projeler

BMW sıfır emisyonlu üretime geçiş yapıyor!

Otomotiv kesiminde sıfır emisyon maksadına ulaşmak için elektrikli arabalardan daha fazlası gerekiyor. İlerleyen döndem içten yanmalı motora sahip araçların üretimini durdurmayı hedefleyen şirketler ayrıyeten üretim sürecindeki emisyonları da azaltmak için fazla mesai yapıyor.

Bu maksat doğrultusunda çalışan firmalar tesislerini de sıfır emisyonlu hâle getirmeye çalışıyor. Son devirde çıkardığı elektrikli arabalar ile dikkat çeken BMW, Macaristan’daki Debrecen fabrikasının şirketin birinci sıfır emisyonlu üretim merkezi olacağını açıkladı.

BMW, araç üretimini sıfır emisyonlu olarak gerçekleştirecek!

2025 yılında faaliyete geçecek olan Macaristan’daki montaj tesisi, markanın Neue Klasse (yeni sınıf) olarak isimlendirdiği modellere mesken sahipliği yapacak. Neue Klasse, öncelikle elektrikli araçlara yönelik geliştiren platform üzerinde yükselecek son model araçlardan oluşuyor.

Üç yıl içerisinde faaliyete geçecek olan Debrecen fabrikası, markanın en yeni modellerini üretmekle görevlendirildi. Tüm bu modeller yalnızca yenilenebilir güç kullanılarak hayata geçecek. Fosil yakıta yer verilmeyecek olan tesis, BMW’nin emisyonlarını büyük ölçüde azaltma planında değerli bir basamağı oluşturuyor.

Alman şirket, on yıl içerisinde CO2 emisyonunu büyük ölçüde azaltmayı hedefliyor. Yeni tesisler ile üretim sürecinde ortaya çıkan emisyonların 2019 düzeylerine kıyasla yüzde 80 oranında azaltılması planlanıyor. Bu kapsamda, üretim için gereken gücün birden fazla tesis içerisinden sağlanacak. Bu sayede BMW sıfır emisyon gayesine de bir adım daha yaklaşmış olacak.

Lüks araba üreticisi, Macaristan’daki fabrikanın, üretim süreçlerinde fosil güç kaynaklarını büsbütün ortadan kaldıran kesimdeki birinci tesis olacağını söylüyor. Debrecen’de üretilecek birinci araç, geçmiş modellerle rastgele bir temas olmaksızın sıfırdan geliştirilecek. Bu modelin 3 Serisi‘nin elektrikli kardeşi olması bekleniyor.

Pekala siz BMW ve sıfır emisyon amacı doğrultusunda açılan Debrecen fabrikası hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında ya da SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.

Haber Kaynağı: Shiftdelete

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı