Teknoloji Haberleri

Bilim insanları: Dünya hiç olmadığı kadar hızlı dönüyor

Bildiğiniz üzere Dünya, Güneş’in etrafında dönerken tıpkı vakitte kendi ekseni etrafında da dönüyor. Bunun sonucunda gece ve gündüz oluşuyor.

Dünya kendi ekseni etrafında dönüşünü 24 saatte tamamladığı için bir gün 24 saat olarak hesaplanıyor.

Geçmişte, Dünya’nın kendi etrafında dönüşü muhakkak aralıklarla 24 saatten daha uzun sürmüş ve 1970’li yıllara kadar 24 saatlik mühlete 27 saniye daha eklenmişti. Lakin bilim beşerlerine nazaran artık bu durum değişti.

DÜNYA HİÇ OLMADIĞI KADAR SÜRATLİ

Bilim beşerlerine nazaran Dünya, son 50 yıldır hiç olmadığı kadar süratli dönmeye başladı. Bu nedenle artık bir gün, 24 saatten daha kısa sürüyor. Lakin bu kısalma atomik seviyede olduğundan, beşerler bunu fark edemiyor.

2020’DE SÜRAT REKORU KIRILDI

Bilim insanları, 19 Temmuz 2020 tarihinde bir günün 24 saatten 1,4602 milisaniye daha kısa sürdüğünü ortaya çıkardı. Bu, 1960’larda kayıtların tutulmaya başlanmasından bu yana en kısa gün olarak kayıtlara geçti.

Uzmanlar ise bu farkı ortadan kaldırmak ve vakti yine Dünya’nın kendi etrafındaki dönüşüyle paralel hale getirmek için saniye silip silmemeyi tartışıyor.

Bilhassa uydular ve irtibat ekipmanları; Ay, Güneş ve başka yıldızların pozisyonlarına bakılarak belirlenen ve Güneş vakti ile hizalanan gerçek vakte dayanıyor. Bu nedenle milisaniyelik farklar bile bilim insanları için epeyce değerli.

Kaynak: Ensonhaber

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı