Teknoloji Haberleri

Ay’da 3 boyutlu yazıcılarla yaşam üssü kurulacak

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, önümüzdeki yıllarda evvel Ay’a daha sonra da Mars’a astronot göndermek istiyor.

NASA’nın Artemis projesi kapsamında birinci yapmak istediği şey, Ay’ın Güney Kutbu’na inmek olacak. NASA, Artemis’i uzun vadede Ay’da kalıcı yapılar için temel atmak, yerleşmek ve en sonunda Mars’a insan göndermek için bir adım olarak görüyor.

Ay’a büyük ölçüde inşaat gereci göndermek, hem zamansal hem de finansal açıdan çok maliyetli. Fakat Teksas merkezli teşebbüs ICON, bilimkurgu sinemalarını aratmayan bir tahlil sunuyor: 3 boyutlu yazıcıyla Ay tozundan üs oluşturmak.

ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Şirketin kurucusu ve CEO’su Jason Ballard, ICON’un Ay tozunu beton gibisi bir gerece dönüştürebilecek bir teknoloji geliştirmek için NASA’yla birlikte çalıştığını söylüyor.

Ay regoliti diye de bilinen Ay tozu, uydunun yüzeyini kaplayan, göktaşlarının milyonlarca yıl boyunca yüzeye çarpmasıyla meydana gelen minik cam kesimlerinden ve minerallerden oluşan kum gibisi bir gereç olarak tanımlanıyor. Üstelik Ay tozu, son derece keskin ve yapışkan.

Ballard’ın aktardığına nazaran araştırma grubu, laboratuvarda Ay tozu örnekleri üzerinde deneyler yapıyor ve tozun durumunu; mikrodalgalar, lazerler ve kızılötesi ışıkla değiştirmenin yollarını arıyor.

Kaynak: Ensonhaber

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı