Teknoloji Haberleri

Astronotlar Ay çukurlarında barınacak!

Uzaya gitmek ve uzayda yaşamak insanlık için her vakit bir tutku olmuştur. Fakat uzayda yaşamak hiç de kolay değil. En yakınımızda bulunan Ay’da da durum farklı değil fakat bilim insanları uydumuzda yer alan çukurların astronotlar için daha güzel şartlar sunabileceğini ortaya koydu.

Ay yüzeyindeki çukurlar makul sıcaklıklar sunuyor

Yapılan yeni araştırmalara nazaran Ay yüzeyindeki çukurlar dengeli ve rahat bir sıcaklık sunabiliyor. Böylelikle Ay’a çıkacak olan astronotlar bu bölgelere sığınarak Ay yüzeyinin daima değişen şartlarından korunabilecek. Uzun periyodik Ay misyonlarında astronotların bu bölgelerde barınabileceği belirtiliyor.

California Üniversitesi’nden (UCLA) araştırmacılar, ayın yüzeyindeki çukurlarda sıcaklıkların büyük ölçüde 17 derecede kaldığını ortaya koydu. Gündüzleri 127 dereceye, geceleri ise -173 dereceye kadar ulaşabilen Ay yüzeyi için, çukurlardaki şartların hayli uygun olduğu net bir formda söylenebilir.

Çukurların sıcaklığı, ayın yörüngesinde dönen ve ay yüzeyinin manzaralarını alan bir NASA uzay aracı olan Lunar Reconnaissance Orbiter’dan (LRO) alınan bilgiler kullanılarak belirlendi. LRO, yaklaşık 100 metre derinliğe sahip birçok çukuru tahlil etmiş durumda. UCLA’nın açıklamasına nazaran, birtakım çukurların gündüzleri fazla ısınmasını önleyen ve geceleri ısıyı içeride tutan bir kaya çıkıntısı bulunuyor.

Ay yüzeyindeki sıcaklıklardaki büyük dalgalanmalar, her biri yaklaşık 15 gün süren uzun gün ve gecelerden kaynaklanıyor. Bu çukurlar, gelecekteki Ay kaşifleri için şartları daha yönetilebilir hale getirmeye yardımcı olabilir. Önümüzdeli süreçte kurulacak mümkün bir ay üssü için de bu çukurlar epey uygun görünüyor.

Ay yüzeyinde bu çukurlardan şimdiye kadar 200 kadar bulunmuş durumda. Bu çukurların Ay’da gerçekleşen volkanik olaylardan sonra oluştuğu düşünülüyor. Barınak sağlamanın yanı sıra, bu çukurların potansiyel olarak Ay’daki öteki yer altı kaynaklarına da konut sahipliği yaptığı düşünülüyor.

NASA’nın önümüzdeki süreçte Ay’ın yeraltı kaynaklarını araştırmak için çeşitli robotik çalışmalar yapıyor. Yapılan bu tahlillerin akabinde NASA’nın Ay’da bir üs kurma maksadı gerçek olabilir. Pekala siz Ay’ın yüzeyinde yer alan bu çukurlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Haber Kaynağı: Shiftdelete

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı