Yazılım

Android’e Bu Yaz Gelecek 6 Özellik Açıklandı

ABD merkezli teknoloji devi Google, Android işletim sistemi için oluşturduğu internet sitesinde yeni bir gönderi paylaştı. Bu gönderi, yaz boyunca Android ekosistemine sunulacak yeni özelliklerin neler olduğunu gözler önüne seriyor. Google tarafından yapılan açıklamalara nazaran ülkemizdeki kullanıcılar, bu özelliklerden bir adedine bugün prestijiyle ulaşma imkanı yakalayacaklar.

Google’a nazaran Android ekosistemi, bu yaz boyunca 6 yeni özelliğe sahip olacak. Bu özellikler; zelzele ihtar sistemi, yıldızlı bildiriler, iletilerde önerilen emojiler, sesli komutla daha fazla şey yapabilme, daha fonksiyonel Voice Access ve düzgünleştirilmiş Android Auto. Pekala bu özellikler, Android ekosistemindeki kullanıcılara ne üzere yararlar sağlayacak?

İşte bu yaz Android’e gelecek 6 yeni özellik

Zelzele ikaz sistemi

Bir müddet evvel Yeni Zelanda ve Yunanistan’da kullanıma sunulan zelzele ihtar sistemi, Google’ın en yeni teknolojilerinden bir tanesi. Telefonların dahili sensörleri sayesinde sarsıntı dalgalarının saniyeler evvel de olsa tespit edilmesini sağlayabilen bu özellik, bu sayede kullanıcıların zelzele anından birkaç saniye evvel uyarılmasını sağlıyor. Bu özellik, bugün prestijiyle Türkiye’de de kullanılabiliyor.

Yıldızlı bildiriler

Yıldızlı bildiriler, aslında pek çok kullanıcının WhatsApp üzere anlık iletileşme uygulamasında kullandığı özelliklerden bir tanesi. Gelen bir iletiye yıldız ekleyebileceğiniz özellik, daha sonra bu bildirilere çarçabuk ulaşılmasını sağlıyor. Google’a nazaran yıldızlı bildiriler özelliği, önümüzdeki haftalarda dünya geneline yayılacak.

Önerilen emojiler

Google’ın yapay zekası, kullanıcıların mesajlaşmalar sırasında kullandığı emojileri öğrenerek, daha sonra bu emojileri kullanıcılara önerecek. Android 6.0 ve üzeri aygıtlarda kullanılabilecek özellik, şu an için sırf İngilizce, İspanyolca ve Portekizce lisanlarında yazılan iletiler için derin öğrenme yapabiliyor. Google, önerilen emoji özelliğinin kapsamını genişleteceklerini söylemiş olsa da bunun ne vakit gerçekleşeceği aşikâr değil.

Uygunlaştırılmış sesli komut

Google, aslında uzunca bir müddettir kullanılabilir olan sesli komut sistemini de güzelleştirmiş durumda. “Hey Google” komutuyla tetiklenen asistan, artık uygulama çalıştırmaktan kullanıcıyla ilgili bir bilgiyi sorgulamaya kadar her şeyi yapabilecek.

Düzgünleştirilmiş Voice Access

Akıllı telefonunu eliyle kullanmakta zorlanan tüketiciler için geliştirilmiş Voice Access, güncellendiğinde sadece bakarak çalıştırılabilecek. Böylece kullanıcıların Voice Access’i çalıştırabilmek için rastgele bir sesli komut vermelerine gerek kalmayacak. Telefon, kullanıcının yüzünü gördüğü an Voice Access’i devreye alacak.

Uygunlaştırılmış Android Auto

Android Auto üzerinde de kıymetli iyileştirmeler yapan Google mühendisleri, uygulamanın artık araçlara çok daha kolay bağlanabilmesini sağlıyor. Ayrıyeten A’dan Z’ye isimli buton, artık Android Auto’nun özelliklerine çok daha kolay bir halde ulaşılmasını sağlıyor. Öte yandan artık bir kullanıcı, Android Auto’yu kullanırken WhatsApp ya da İletiler üzere çeşitli iletileşme uygulamalarını çok daha rahat bir formda kullanabilecek.

Kaynak: https://www.webtekno.com/android-2021-yaz-aylari-gelecek-6-ozellik-h111192.html

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı