Yazılım

Android 12 Beta 2’de iOS 14’te Bulunan Bir Özellik Mevcut

iPhone sahipleri, iOS 14’ten beri pek çok kullanıcının bilmediği bir özellikten faydalanabiliyorlar. Varsayılan olarak kapalı durumda gelen, erişilebilirlik ayarları altında bulunan “Geri Dokunma” olarak isimlendirilen bu özellik, iPhone’ların art kısmında bulunan Apple logosuna dokunulduğunda bir fonksiyonun harekete geçirilmesini sağlıyor. Bu özellik yakın bir gelecekte, Android ekosistemine de gelecek üzere görünüyor.

Google, kısa bir müddet evvel duyurduğu Android 12’nin ikinci beta sürümünü yayınladı. Bu beta sürüm üzerinde incelemeler yapan geliştiriciler ise “Süratli Dokunma” olarak isimlendirilen yeni bir özelliği keşfettiler. Bu özellik, tam da az evvel bahsettiğimiz iOS 14 özelliğine benziyor. Bu özellik sayesinde Android kullanıcıları, telefonlarının art kısmına iki sefer dokunarak rastgele bir uygulamayı açabilecek, dinlediği müziği durdurup ya da değiştirebilecek yahut ekran imajı alabilecekler.

Android 12’nin Süratli Dokunma özelliği işte bu türlü görünüyor

Android 12’nin ikinci beta sürümünde ortaya çıkan özellik, şu an için pek de sağlıklı bir biçimde çalışmıyor üzere görünüyor. Çünkü özelliği keşfeden geliştiriciler, Süratli Dokunma’nın Google Pixel 5‘te çalıştığını fakat başka modellerde durumun bu türlü olmadığını söylüyorlar. Bu ortada, Google’ın bu bilhassa ilgili rastgele bir açıklama yapmadığını belirtelim.

Süratli Dokunma özelliği ile ilgili olarak bahsetmemiz gereken bir konu daha var. Bu konu, özelliğin tüm telefonlar için mi tasarlandığı yoksa sırf Google Pixel telefonlara özel mi olacağının bilinmiyor oluşu. Google, Android için geliştirdiği özelliklerin büyük bir kısmını tüm ekosisteme sunuyor olsa da kimi bilhassa, sırf Pixel modellerine özel olabiliyor. İşte pek çok kullanıcıyı etkileyecek bu durum, Google’ın yapacağı açıklamalar sonra netlik kazanacak.

Kaynak: https://www.webtekno.com/android-12-beta-2-hizli-dokunma-ozelligi-h110955.html

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı