Teknoloji Haberleri

AMD’den Nvidia’ya yanıt: RDNA 3, RTX benzeri yapay zeka desteği sunabilir

Yapay zekâ takviyesi ve makine tahsilinden faydalanan RTX ekran kartları ile bölümde büyük bir avantaj yakalayan Nvidia’ya en sonunda AMD’den karşılık gelebilir. Bu hafta yaklaşmakta olan RDNA 3 mimarisi hakkında Github güncellemesine giden kırmızı takımın, DLSS gibisi fonksiyonlar sunacak matris tabanlı bir talimat seti eklediği ortaya çıktı.

FSR 3.0 yapay zeka takviyesinden güç alabilir

Bilindiği üzere FidelityFX Üstün Resolution (FSR) 2.0 teknolojisi ile büyük bir gelişme kaydeden AMD, rastgele bir yapay zeka hızlandırmasına gerek duymadan geniş bir donanım yelpazesine dayanak sunuyor. Bununla birlikte RDNA 3’ün bir kodu olan GFX11’e eklenen Wave Matrix Multiply-Accumulate talimatları, muteber sızıntı kaynağı Greymon55’e nazaran FSR 3.0 için bir yapay zeka hızlandırma desteğine işaret ediyor.

AMD Radeon 7000 ekran kartı serisinin çıkış tarihi sızdırıldı

2 hf. evvel eklendi

TSMC’nin 5nm üretim süreci ile gelecek RDNA 3 mimarisi, Watt başına yüzde 50 daha âlâ performans, tekrar tasarlanmış bilgi süreç üniteleri ve yeni kuşak bir Infinity Cache içerecek. Yeni mimarili ekran kartların Ekim sonu ila Kasım ortası ortasında piyasaya sürülmesi beklenirken, DLSS gibisi bir yapay zeka teknolojisi rakibi karşısında şirkete büyük bir avantaj sağlayabilir. 

  • Anasayfa
  • Donanım
  • Ekran Kartı Haberleri
  • AMD RDNA 3 mimarisi, RTX gibisi yapay zeka takviyesi sunabilir

Haber Kaynağı: Donanimhaber

Haber URL: https://www.donanimhaber.com/amd-rdna-3-mimarisi-rtx-benzeri-yapay-zeka-destegi-sunabilir–150191

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı