Mobil

Akıllı telefon pazarı yonga sıkıntısından etkileniyor

Yonga sektörü belki de tarihindeki en büyük üretim sıkıntısı ile karşı karşıya. Taşınabilir cihazlardan bilgisayarlara konsollara ve otomobillere kadar sayısız sektör sıkıntıdan ağır bir şekilde etkileniyor. Bir süre daha sıkıntı devam edecek.

Xiaomi ve realme de etkileniyor

Özellikle TSMC’nin aşırı yoğun taleplere yetişememesi siparişlerini bekleyen müşterileri olumsuz etkiliyor. Başta Qualcomm olmak üzere mobil yonga, bağlantı yongası, güç yönetim yongası ve ses yongası tasarlayan firmalar büyük sıkıntıya girdi.

Gelen bilgilere göre Qualcomm’un siparişleri 30 haftaya kadar uzattığı belirtiyor. CSD Bluetooth yongalarında ise bu rakam 33 haftaya kadar çıkmış durumda. Xiaomi ve realme pazarda çok ciddi bir stok sıkıntısı olduğunu doğruluyor.

Telefon üreticileri bu sıkıntılardan kurtulabilmek için malum bir süredir yonga stokluyor. Haliyle bu stoklama yarışı yetersizlik ile sonuçlandı. Bir süre daha mevcut modellerin satışta olacağı ifade ediliyor ancak sonrasında yeni modellerin çıkışı gecikecek ve fiyatlarda da bir artış yaşanabilecek.  

Kaynak: Donanım Haber

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı