Teknoloji Haberleri

ABD’de bir mahkeme, Donald Trump’ın TikTok yaptırımlarına dur dedi

Çin hükümetine bağlı çalıştığı savlarıyla Donald Trump tarafından baskı altında olan TikTok, ülkedeki haklarını ABD’li bir şirkete satmak için görüşme halindeydi.

ABD’de yasaklanma tehlikesiyle karşı karşıya olan TikTok’un Çinli sahibi ByteDance, dünyanın en büyük ikinci yazılım şirketi Oracle ve perakende devi Walmart ile bir muahede sağlamış, lakin bu mutabakat hiçbir vakit sonuçlanmamıştı.

MAHKEME TRUMP’A YENİDEN DUR DEDİ

Trump idaresinin TikTok yasağı ile ilgili çalışmaları sürerken, mahkemeden yeni bir mahzur haberi geldi.

Washington DC Bölge Mahkemesi Yargıcı Carl Nichols, açıkladığı kararda, Ticaret Bakanlığı’nın uygulamayı yasaklamaya yönelik kararı ile “ileri gitmiş olabileceğini” belirterek, TikTok’a uygulanacak ekonomik yaptırımlarını engelledi.

Aslına bakacak olursak, Trump idaresine TikTok konusunda birinci sefer bir mahkeme dur demiyor.

Daha evvel, Trump idaresi 27 Eylül’de TikTok’u Google Play Store ve App Store’dan yasaklayacağını duyurmuş, lakin hükümetin yasaklama kararı, yürürlüğe girmeye saatler kala başşehir Washington’da bir federal mahkeme tarafından süreksiz olarak askıya alınmıştı.

TIKTOK, ANAYASAYA KARŞIT DİYOR

TikTok, iOS ve Android uygulama mağazalarından dışlanmalarının ABD Anayasası’nın birinci ve beşinci hususlarına muhalif olduğunu savunuyor.

O denli görünüyor ki ABD ile TikTok ortasındaki muahede katılaşana kadar Trump idaresi Çinli uygulamayı yasaklamak için elinden geleni yapacak.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı