MobilTeknoloji Haberleri

3D Sonic Max: Yeni Nesil Parmak İzi Sensörü

Gelecekteki akıllı telefonlar çift ekranlı parmak izi sensörüne sahip olabilir.

Qualcomm iki yeni mobil işlemcisi olan Snapdragon 865 ve Snapdragon 765’i tamamladı, aynı zamanda 3D Sonic Max adındaki yeni nesil parmak izi sensöründen bahsetti. 3D Sonic Max parmak izi teknolojisinin ultrasonik parmak izi sensörünün bir sonraki sürümü olduğu söyleniyor. Son kullanıcılar için, tam olarak diğer ultrasonik parmak izi sensörlerinin çalışma prensibi ile aynı şekilde çalışacak. Ancak, buradaki en önemli farkın, parmak izi için öncekinden daha fazla alan yayacağı belirtiliyor. Qualcomm, bu yeni sensörün şu andakilerden 17 kat daha fazla bir tanıma alanına sahip olduğunu iddia ediyor.

Buradaki ilginç kısım, sensörün aynı anda iki parmak izini tanıyabiliyor olmasıdır. Bu, öncekinden daha iyi güvenlik demektir. Şirket blog yazısında “3D Sonic Max, önceki nesillere göre 17 kat daha büyük, eşzamanlı iki parmakla kimlik doğrulama, daha yüksek hız ve kullanım kolaylığı ile daha fazla güvenlik sağlayan” bir tanıma alanı sunuyor. Snapdragon Zirvesi sırasında firma ayrıca doğruluğun da daha fazla olduğunu belirtti.

Bu özelliğin akıllı telefonlara tam olarak ne zaman göreceği kesin değil. Bu yılın başlarında Samsung Galaxy S10 cep telefonlarında ilk nesil 3D Sonic parmak izi sensörünü gördük . Bu ilk nesil bahsedilen bu gelişmiş özelliğin ilk evresi gibi düşünülebilir.

Economic Daily News tarafından yayınlanan bir rapora göre, Apple Qualcomm’un 3D Sonic Max teknolojisini gelecekteki iPhone’ları için kullanmayı tercih edebilir. Teknoloji 2020 iPhone veya 2021 iPhone’a cihazlarında uygulanabilir. Bu aynı zamanda Ming-Chi Kuo, Barclays ve Bloomberg’den gelen son raporlar ile de uyumludur. Raporlar, Apple’ın 2020 veya 2021’de bir noktada ekrandaki parmak izi sensörü için FaceID’yi çıkarabileceğini gösteriyor.

Kaynak: https://www.gadgetsnow.com/tech-news/future-smartphones-may-get-dual-in-display-fingerprint-sensor/articleshow/72359646.cms

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı